Firma Bilstein bola založená v roku 1873 Augustom Bilsteinom v západovestfálskom Altenvoerde.Pôvodne vyrábali komerčne úspešné okenné kovanie pod komerčným názvom AUBI. Výrobky sa veľmi rýchlo začali predávať aj v zahraničí. V roku 1919 pri vytváraní patentovaných inovácií vytvorili valcovňu na páskové železo. Syn Augusta Bilsteina prevzal vedenie firmy a zaviedol ďalšie moderné technológie a výrobné procesy postupov chromovania a niklovania.

V roku 1927 v spolupráci s berlínskou firmou Levator-Hebezeug-Fabrik vstúpila firma do automobilového priemyslu. V roku 1928 dodával prvý pochromovaný nárazník pre sériovú výrobu. O rok neskôr spustili výrobu heverov.Výrobca zabudovaním prvého sériového jednotrubkového tlmiča do vozidla Mercedes-Benz v roku 1957 prispel k aktívnej bezpečnosti pri jazde.

V dnešnej dobe všetky AMG-Mercedesy v seriály DTM a viacej než polovica všetkých tímov 24h závodu na Nürburgringu, štartujú s dielmy značky Bilstein. Od roku 1988 je koncernovým podnikom a od roku 2005 stopercentnou dcérskou spoločnosťou.